Rozcestník

ČeštinaAngličtina

znak obce Bohdalice PavloviceBohdalice - Pavlovice

znak obce DražoviceDražovice

znak obce HlubočanyHlubočany

znak obce KučerovKučerov

znak obce LysoviceLysovice

znak obce Rostěnice ZvonoviceRostěnice - Zvonovice

Svazek obcí Větrník
oficiální stránky

Hp photoHp photoHp photoHp photoHp photoHp photo

Velikost textu

Zajímavosti

ŽUDRY

Typickým objektem pro obce mikroregionu Větrník je lidový dům s žudrovým vchodem. Tento typ původní architektury vzbuzuje, díky svému půdorysnému i architektonickému řešení, zájem vědců a historiků z celé Evropy. V Česku je tento typ lidové architektury opravdovou raritou. 

Na Vyškovsku tyto zajímavé domy vystavěli němečtí kolonisté. Neznámý název v sobě skrývá architektonickou zajímavost v podobě přístavku nad vchodem s obloukovým vchodem - žudro.  
Zajímavostí je také skutečnost, že se žudry na Vyškovsku objevují v několika půdorysných řešeních. Jedním z nich je dům tzv. komorového typu s žudrem. Takový lze spatřit v Lysovicích, č.p. 33. Jde o dům, který leží v prostoru návsi.  
Žudrové domy na Vyškovsku jsou zajímavé také množstvím typů vstupních a osvětlovacích otvorů v domech. Typický tvar vchodu byl v podobě hřibu. Okénka sloužila k větrání obytných i skladovacích prostor, ve výklencích pak byly sošky svatých. Přízemí žudru byla osvětlena různě tvarovanými okénky. Každý majitel žudru vtiskl svému domu osobitý ráz prostřednictvím originálního reliéfu omítky na vnějším průčelí domu, uvnitř žudru i na ohradních zdech do návsi. Tyto reliéfy byly tvořeny vtlačováním prsty do vlhké hlíny.  
Síň domu a žudro užívali obyvatelé domu zejména k posezení s rodinou a sousedy, při ručních pracích nebo při klebetění o dění ve vsi. Horní část žudru pak sloužila jako skladovací prostory. Domy pak byly ozdobeny malými zahrádkami s květinami, které byly ohrazeny plaňkovými ploty.  
Žudry se vždy stavěly z hlíny, na střeše byly slaměné došky. Některé rostěnické žudry byly vystavěny už v 17. století a díky pečlivosti místních obyvatel jsou téměř v původní podobě k vidění i nyní, na začátku 21. století. Za žudry se můžeme vypravit do Rostěnic-Zvonovic, Lysovic a Kučerova. Rostěnice-Zvonovice a Lysovice jsou vyhlášeny památkovými zónami.                                

                                  

ŽUDRY      ŽUDRY

ŽUDRY

PŘÍRODNÍ REZERVACE VĚTRNÍKY

Obce Větrníku se mimo lidové architektury pyšní také ojedinělou přírodní rezervací, kterou řadíme mezi nejzajímavější přírodní lokality celé jižní Moravy. Členitá step obarvená květy hlaváčků jarních, zvonků sibiřských nebo fialových kosatců je vynikajícím místem pro výlet na kole nebo pěšky s batohem na zádech. Při putování rezervací narazíte na dvě desítky chráněných rostlin a více než čtyři desítky rostlin ohrožených. NPR Větrníky je suchou pahorkovitou stepí, která na svých loukách nabízí přírodní expozici kavylu vláskovitého, kosatce nízkého, kosatce pestrého, rozličných druhů konikleců, šanty panonské, třemdavy bílé, hlaváčku jarního, kozince rakouského, kozince dánského, zvonku sibiřského a spousty dalších ohrožených a chráněných druhů rostlin. Celé území je neustále modelováno sesuvy, takže povrch rezervace je tvořen mozaikou hřbetů a sníženin. Národní přírodní rezervaci Větrníky najdete na území obce Letonice. Výměra rezervace je necelých 30ha.

PŘÍRODNÍ REZERVACE VĚTRNÍKY

PŘÍRODNÍ REZERVACE ŽLEBY

Přírodní rezervace Ve Žlebcách se nachází východně od Pavlovic. Původní složení smíšených lesnatých lesů s rozmanitými bylinami nabízí báječné trasy pro romantické procházky. Mezi liliemi zlatohlávek, plicníky a sasankami můžete potkat ropuchu obecnou.ROZHLEDNA NA HOLÉM KOPCI

Při svých výletech narazíte mezi Bohdalicemi a Manerovem na rozhlednu, díky které si při dobré viditelnosti prohlédnete i Olomouc.


ROZHLEDNA NA HOLÉM KOPCI

Kontakt

Svazek obcí Větrník
Rostěnice 109
682 01 Rostěnice-Zvonovice
IČ: 70926727

tel: +420 517 330 610

info@vetrnik-obce.cz

na mapě

CSS Větrník

Centrum společných služeb Svazku obcí Větrník

manažer CSS/specialista na ochranu osobních údajů
e-mail: cssvetrnik@seznam.cz
tel: +420 777 136 325

Informační zpravodaj

Informační zpravodaj svazku obcí větrník

Anketa

Společné akce

Podporuji
7022
Vyhýbám se jim
7035
Nevím
7202

Novinky na email